Człowiek nigdy nie ogląda się na to, co zrobione, ale na to patrzy, co ma przed sobą do zrobienia.

Maria Skłodowska-Curie

W wieku 86 lat w Łodzi zmarł wybitny chemik i były rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Romuald Mikołaj Skowroński.

Prof. Skowroński urodził się 6 grudnia 1926 roku w Chocieszowie (Polesie). Był żołnierzem AK. Studia w Uniwersytecie Łódzkim rozpoczął w 1946 roku; w 1952 r. otrzymał tytuł magistra. W 1962 roku przyznano mu tytuł Docteur es sciences Universite de Paris (Sorbona). Przyczynił się w istotny sposób do rozwoju chemii połączeń acetylenowych, zajmował się syntezą pochodnych propargilowych antracenu i antrachinoli, odkrył izomerię prototropową. W wyniku współpracy z przemysłem prof. Skowroński otrzymał szereg nowych barwników i zmodyfikował metody otrzymywania ich półproduktów. 

Prof. Skowroński całe swoje zawodowe życie związał z Uniwersytetem Łódzkim oraz z powstałym w 1970 roku Instytutem Chemii. Od 1973 r. był profesorem nadzwyczajnym, a od 1990 r. - prof. zwyczajnym łódzkiej uczelni. W latach 1972-1975 był prorektorem ds. rozwoju, a w latach 1975-1981 - przez dwie kadencje - rektorem Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 1981-1990 prof. Skowroński był dyrektorem Instytutu Chemii łódzkiej uczelni; w 1997 roku przeszedł na emeryturę.

Prof. Skowroński był jednym z twórców prężnego Ośrodka Alliance Francaise przy UŁ. Prof. Zasiadał m.in. w Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego był przewodniczącym Komisji Nauk Ścisłych MEN i członkiem Komitetu Nauk Chemicznych PAN. Jego dorobek naukowy to m.in. 71 publikacji w zagranicznych czasopismach, 48 opublikowanych doniesień konferencyjnych i 37 patentów. Wypromował dziewięciu doktorów i ponad 120 magistrów.