Ze względu na panującą pandemię 63. Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chemicznego został przesunięty o rok i odbędzie się w dniach 13-17 września 2021 roku w Łodzi. Zjazd będzie miał charakter hybrydowy - obrady w 15 sekcjach naukowych (w tym Forum Młodych) oraz sesja plakatowa będą realizowane w trybie on-line, natomiast wykłady plenarne odbędą się stacjonarnie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Pomorska 171/173). Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Zjazdu.

Program szczegółowy Sekcji Chemii Organicznej i Metaloorganicznej (S01) można znaleźć tu.

Na Zjeździe zostaną również wręczone Medale Stanisława Kostaneckiego przyznane w ostatnich dwóch latach - Prof. dr. hab. Zbigniewowi Szewczukowi (2020 r.; Uniwersytet Wrocławski) oraz Prof. dr. hab. Henrykowi Koroniakowi (2021 r.; Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań). 15 września odbędą się dwa wykłady plenarne obu laureatów (również on-line), na które serdecznie zapraszamy. Przypomnijmy, że Medal Stanisława Kostaneckiego jest corocznie przyznawany członkom Polskiego Towarzystwa Chemicznego za wybitne osiągnięcia w zakresie chemii organicznej

Prof. dr hab. Zbigniew Szewczuk urodził się we Wrocławiu w 1954 roku. Studia chemiczne odbył na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Stopień doktora nauk chemicznych uzyskał w 1982 roku (promotor prof. dr hab. Ignacy Siemion), a stopień doktora habilitowanego w 1994. Tytuł profesora nauk chemicznych otrzymał w 2001 roku. Od roku 2002 Profesor Szewczuk kieruje zespołem badawczym Chemii i Stereochemii Peptydów i Białek, Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Odbył długoterminowe staże badawcze w USA w zespole prof. Daniela Richa, w School of Pharmacy, University of Wisconsin, Madison (1983–1985) i Kanadzie w zespole dr. Yasuo Konishi, w Biotechnology Research Institute, National Research Council, Montreal (1990– 1992 i 1997–1998). Badania prof. Szewczuka wiązały się głównie z chemią peptydów. Zajmował się projektowaniem i syntezą biologicznie czynnych peptydów i peptydomimetyków oraz ich analizą za pomocą metod chemicznych i spektroskopowych. W ostatnich latach prowadził badania nad zastosowaniem modyfikacji chemicznej analitu do ultraczułej analizy biomarkerów peptydowych za pomocą spektrometrii mas. Prof. Zbigniew Szewczuk jest autorem ponad 200 publikacji naukowych. Wypromował 12 doktorów nauk chemicznych. Kierował wieloma projektami badawczymi finansowanymi przez MNiSW oraz NCN. Za swoje osiągnięcia naukowe został wyróżniony Nagrodami Ministra Edukacji Narodowej, Sekretarza Naukowego PAN, Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, Złotym Krzyżem Zasługi, oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej i właśnie Medalem im. Stanisława Kostaneckiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego (źródło: Książka abstraktów 63. Zjazdu Naukowego PTChem, Łódź 2021).

Prof. Henryk Koroniak urodził się w ostatnich dniach pierwszej połowy XX w. w Jarocinie, jak sam mówi „stolicy polskiego rocka”. Tam ukończył Liceum, a następnie rozpoczął studia na UAM w Poznaniu. Kolejne etapy jego kariery związane są z tą Uczelnią: ukończone studia (1972) doktorat (1976), habilitacja (1987) i wreszcie tytuł profesora (1996). Jego zainteresowania badawcze to synteza oraz badania strukturalne i fizykochemiczne związków organicznych zawierających fluor. Jest autorem ponad 100 oryginalnych publikacji naukowych (około 1200 cytowań, indeks H=15), 18 rozdziałów w książkach i monografiach, wielu wykładów na zaproszenie oraz komunikatów na konferencjach krajowych i zagranicznych. Prof. Henryk Koroniak jest osobą rozpoznawalną w międzynarodowym środowisku naukowym, co zaowocowało licznymi wyróżnieniami: Courtesy Faculty Member of University of Florida, Gainesville, USA (od 2001), ekspert European Chemistry Thematic Network (w ramach UE od 1998), członek European Research Council (ERC Advanced Research Grant Panel). Od 2005 członek Editorial Board of Journal of Fluorine Chemistry. Koordynator międzynarodowych projektów: TEMPUS UFAM (Project UE 1999–2000), CENTER OF EXCELLENCE – Environmnetal Chemistry – Strengthening European Dimension (2003– 2006). W latach 2009–2011 pełnił funkcję President of European Chemistry Thematic Network Association; członek Executive Board of European Association for Chemical and Molecular Sciences (2009–2013). Przewodniczący komitetu naukowego oraz organizacyjnego międzynarodowych konferencji fluorowych XIVth European Symposium on Fluorine Chemistry, która odbyła się w 2004 roku oraz 7th Fluorine Days, która będzie miała miejsce w Poznaniu w 2023 roku. Przez 14 lat (1996–2002 oraz 2012–2020) był Dziekanem Wydziału Chemii UAM. Bardzo dobry i ceniony wykładowca, aktywnie rozwijającym metody i programy nauczania chemii organicznej. Promotor 19 doktoratów. Pomysłodawca i inicjator organizowanych od 1997 roku Zjazdów Dziekanów Wydziałów Chemicznych. Laureat Brązowego Medalu Janusza Sokołowskeigo – De Chimia Gedanesi Bene Meritus (Honorowe Odznaczenie Wydziału Chemii, Uniwersytetu Gdańskiego, 2016) oraz Honorowego Wyróżnienia Wydziałowego "KERAMOS” (Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, AGH Kraków, 2016). Wspólnie z Prof. Janem Barciszewskim jest edytorem cyklicznej monografii zatytułowanej "Na pograniczu chemii i biologii". Opiekun naukowy i pomysłodawca Ogólnopolskich Seminariów dla Doktorantów "Na pograniczu chemii i biologii" (źródło: Książka abstraktów 63. Zjazdu Naukowego PTChem, Łódź 2021).

Laureatom serdecznie gratulujemy!